Logo Gmina Nowe Miasto

News

News zdjęcie id 963

Dożynki Gminy Nowe Miasto nad Pilicą

25.08.2017

W dniu 20 sierpnia br. odbyły się Gminne Dożynki w Żdżarach pod honorowym patronatem pana Stanisława Karczewskiego – Marszałka Senatu RP. Dożynki to święto wieńczące zakończenie zbiorów. Organizując je chcemy podziękować rolnikom za ich całoroczny trud i ciężką pracę. Gospodarzami dożynek byli pan Mariusz Dziuba – Burmistrz Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą, Ks. Krzysztof Białkowski – Proboszcz Parafii w Żdżarach oraz Starostowie – pani Anna Nowakowska i pan Edmund Pietrzak.

Uroczystości rozpoczęła Msza Św. dziękczynna za tegoroczne zbiory pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Białkowskiego, która odbyła się w Kościele Parafialnym w Żdżarach. Po nabożeństwie ze względu na deszczową pogodę tradycyjne dożynkowe przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy pana Mariusza Dziuby odbyło się w kościele. Słowa podziękowań za trud rolniczy do wszystkich zebranych, skierował również Marszałek Senatu RP pan Stanisław Karczewski. Po przemówieniach nastąpił uroczysty przemarsz. Korowód dożynkowy prowadziła orkiestra dęta, starostowie, następnie wyjątkowo liczne delegacje wieńców dożynkowych, a za nimi przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy Nowe Miasto nad Pilicą.

Starostowie dokonali uroczystego przekazania chleba dożynkowego na ręce Pana Burmistrza po czym podzielili się nim ze wszystkimi zebranymi.

Zgodnie z tradycją były wieńce dożynkowe wykonane przez delegacje z poszczególnych miejscowości: Bielin, Dąbrowy – Józefowa – Nowych Łęgonic, Domaniewic, Łęgonic, Pobiednej, Sańborzy, Strzałek – Nowych Strzałek – Zalesie, Wału, Żdżar, Rokitnicy, Rudek, Wału oraz kosz z warzywami wykonany przez mieszkańców Prosnej i Gilówki. W tym roku zorganizowany został konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Burmistrz pan Mariusz Dziuba powołał komisję, która wyłoniła trzy najpiękniejsze wieńce, które zostały nagrodzone upominkami rzeczowymi. I miejsce zajął wieniec wykonany przez mieszkańców miejscowości Żdżary, II miejsce wykonany przez mieszkańców Dąbrowy – Józefowa – Nowych Łęgonic, zaś III zajął wieniec mieszkańców Domaniewic. Poziom tegorocznych wieńcy był bardzo wysoki, dlatego też wszystkie pozostałe sołectwa również zostały nagrodzone.

Po krótkim przemówieniu Burmistrz Miasta i Gminy wręczył wyróżnienia rolnikom i podziękowania starostom dożynek. W tym roku wyróżnienie otrzymali pan Szymon Nowakowski ze Żdżar, pan Krzysztof Zaręba z Rudek, pan Krzysztof Żegnałek z Promnika, pan Grzegorz Wasiak z Łęgonic, pan Tomasz Damaz z Zalesia, pani Małgorzata Kosiacka z Rosochy, pan Marian Budek z Godzimierza, pan Jan Wilk z Wału, pan Krzysztof Kucharski z Gostomii i pan Krzysztof Wegier ze Żdżarek.

W tegorocznych Dożynkach wzięli udział: pan Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP, pan Dariusz Piątkowski – Wicestarosta Grójecki, Radni Rady Powiatu Grójeckiego – pan Leszek Kumorek, pani Anna Steczkowska i pani Barbara Kowalska, pani Genowefa Pogorzała – Sekretarz Gminy Odrzywół, pan Józef Niemirski – Leśniczy Lasów Państwowych, Ks. Jan Widera – Proboszcz Parafii w Nowym Mieście nad Pilicą. ks. Mariusz Zembrzuski – proboszcz Parafii w Łęgonicach, Siostry ze Zgromadzeń Zakonnych z terenu Gminy, Radni Rady Miejskiej w Nowym Mieście nad Pilicą na czele z Przewodniczącym Rady panem Tomaszem Pietruchą, przewodniczący rad osiedlowych, sołtysi oraz pozostali goście, a przede wszystkim rolnicy.

Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny. Jako pierwsza zaprezentowała się na scenie Nowomiejska Orkiestra pod przewodnictwem kapelmistrza pana Dariusza Lewandowskiego, następnie z repertuarem ludowym wystąpił chór działający przy Publicznym Gimnazjum w Nowym Mieście nad Pilicą prowadzony przez pana Klaudiusza Bieńko oraz panie z Zespołu Gołcunecki z Gałek Rusinowskich. Panie zaprezentowały przyśpiewki dożynkowe, które były i są nadal bardzo ważnym elementem święta plonów. Następnie na naszej scenie wystąpiła Kapela Radomskie Muzykanty.

Po występach artystycznych uczestnicy dożynek zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowanych przez mieszkańców Żdżar. Była grochówka oraz wyroby cukiernicze i wiele innych przysmaków do degustacji. Stoisko cieszyło się ogromnym powodzeniem. Dzięki uprzejmości anonimowego sponsora, dla najmłodszych uczestników zapewnione było wesołe miasteczko oraz słodycze.

Po występach zespołów ludowych na scenie wystąpił grecki zespół Mythos, Greckie rytmy porwały publiczność do zabawy i nawet aura była bardziej sprzyjająca. Wieczorem świetną zabawę zapewnił zespół disco polo Claris. Natomiast na zakończenie mogliśmy się bawić przy najpopularniejszych utworach coverowych w wykonaniu zespołu Pomarańcza Band, który zapewniał muzykę w tle.

Burmistrz Miasta i Gminy pragnie wszystkim serdecznie podziękować za obecność, kulturalną zabawę i fantastyczny klimat, który panował podczas całej imprezy. Serdecznie dziękuje wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Gminnych Dożynek, Nowomiejskiej Orkiestrze pod przewodnictwem Dariusza Lewandowskiego, chórowi działającemu przy Publicznym Gimnazjum w Nowym Mieście nad Pilicą prowadzonemu przez pana Klaudiusz Bieńko, delegacjom z wieńcami i koszami, Starostom Dożynek, radnym Rady Miejskiej, straży pożarnej, funkcjonariuszom policji, Zakładowi Usług Komunalnych, sołtysom pracownikom odpowiedzialnym z ramienia Urzędu, oraz mieszkańcom miejscowości Żdżary za przygotowanie stoiska z poczęstunkiem. Dziękujemy wszystkim, którzy tak pięknie i kulturalnie bawili się do późnych godzin nocnych. Organizacja Dożynek w Żdżarach okazała się trafionym pomysłem..

Serdeczne podziękowania należą się sponsorom za wsparcie finansowe i organizacyjne, tj. firmie Ditta Seria Edmund Pietrzak oraz Gospodarstwu Szkółkarskiemu Andrzej i Szymon Nowakowscy, jak również Piekarni, Cukierni Urszula i Janusz Smoleń.

UMiG

Burmistrz Miasta i Gminy

Mariusz Dziuba

Urząd Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą

Godziny otwarcia:

poniedziałek  7.30-15.30
wtorek            7.30-15.30
środa              7.30-15.30
czwartek        9.00-17.00
piątek             7.30-15.30

pl. O. H. Koźmińskiego 1/2
26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel.: 48 674 10 98
fax: 48 674 11 79
e-mail: nowemiasto@nowemiasto.pl

adres ePUAP

/1b6h6vko67/skrytka
/1b6h6vko67/SkrytkaESP

Opłata skarbowa

Urząd Miasta i Gminy
Nowe Miasto nad Pilicą
BS w Białej Rawskiej Oddz. Nowe Miasto
95 9291 0001 0023 4900 2000 0010

 

Opłata za odbiór odpadów komunalnych
54 9291 0001 0023 4900 2000 0360

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.