Logo Gmina Nowe Miasto

News

News zdjęcie id 645

11 listopada w Nowym Mieście nad Pilicą

16.11.2016

W piątek, 11 listopada w Nowym Mieście nad Pilicą odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna, upamiętniająca 98. rocznicę  Narodowego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Opieki Matki Bożej Bolesnej. Nabożeństwo koncelebrowali Ksiądz Dziekan Jan Widera wraz z o. Zdzisławem Tokarczykiem – Gwardianem Klasztoru Ojców Kapucynów. Msza odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym z udziałem asysty honorowej z 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego.

W liturgii uczestniczyli przedstawiciele Marszałka Senatu RP, Wicewojewoda Artur Standowicz, Michał Pruś – dyrektor Departamentu Zadań Delegowanych w ARiMR, Leszek Przybytniak – Radny Sejmiku Mazowieckiego, przedstawiciele powiatu, władze miasta i gminy, służby mundurowe, poczty sztandarowe szkół, instytucji    i organizacji z terenu Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą, kombatanci walk o niepodległość, zaproszeni goście, młodzież oraz mieszkańcy Nowego Miasta nad Pilicą i okolic.  

Po nabożeństwie orszak niepodległościowy na czele z kompanią honorową i pocztem sztandarowym 1. ORel., towarzyszący im pododdział Ochotniczej Straży Pożarnej i młodzieży z Niepublicznego Technikum Zawodowego w Nowym Mieście nad Pilicą Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, zaproszeni goście oraz liczne poczty sztandarowe przeszli pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Na wstępie zebrani odśpiewali Hymn Państwowy przy akompaniamencie Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Następnie zabrał głos Burmistrz Miasta i Gminy Pan Mariusz Dziuba. Swoje wystąpienie zaczął od zacytowania fragmentu Modlitwy za Ojczyznę ks. Piotra Skargi:

„Wszechmogący wieczny Boże,

Spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom

I najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej,

Byśmy jej i ludowi Twemu,

Swoich pożytków zapomniawszy,

Mogli służyć uczciwie”,

 

którego treść stanowiła (ma stanowić) motto do rozważań  i refleksji. Następnie przywitał zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych mieszkańców. W swoim przemówieniu mówił o dumie narodowej, pamięci o trudnej i niejednokrotnie tragicznie bolesnej historii Polski. Kolejną osobą, która zabrała głos był Dowódca 1.Orel płk Andrzej Kozera. Podziękował burmistrzowi oraz Radnym Rady Miejskiej za zaproszenie do współorganizacji uroczystości Narodowego Święta Niepodległości oraz wyraził nadzieję, że obecność żołnierzy z dowodzonej przez niego jednostki wpisze się na stałe w oprawę obchodów uroczystości patriotycznych.

Po przemówieniach zebrani wysłuchali Niepodległościowego Apelu Pamięci odczytanego przez mjr Piotra Struskiego, po którym kompania honorowa oddała salwę dla uczczenia pamięci bohaterów poległych w walkach za wolność i niepodległość Ojczyzny. W dalszej części uroczystości przybyłe delegacje władz, instytucji, organizacji oraz goście i mieszkańcy złożyli wieńce pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Burmistrz Mariusz Dziuba, Dowódca 1. ORel płk Andrzej Kozera, kpt Paweł Głuszkiewicz, Wicewojewoda Artur Standowicz, Dyrektor Departamentu Działań Delegowanych w ARiMR oraz wicestarosta Powiatu Grójeckiego Dariusz Piątkowski złożyli pod pomnikiem znicz symbolizujący pamięć o wszystkich poległych w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość zakończyła defilada oraz krótki koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na tę ważną dla każdego Polaka uroczystość. Szczególne podziękowania kierujemy dla Dowódcy 1. ORel płk. Andrzejowi Kozerze za włączenie się w organizację uroczystości co sprawiło, że miała ona jeszcze bardziej podniosły i uroczysty charakter niż dotychczas. Dziękujemy Duchowieństwu za uroczystą oprawę mszy świętej, pocztom sztandarowym, strażakom z OSP z terenu gminy, Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestrze Dętej oraz uczniom ZDZ za czynny udział w uroczystości. Serdeczne podziękowania składamy samorządowcom, sołtysom i przewodniczącym Rad Osiedli, policji oraz wszystkim mieszkańcom.

                                                                                                               UMiG

Burmistrz Miasta i Gminy

Mariusz Dziuba

Urząd Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą

Godziny otwarcia:

poniedziałek  7.30-15.30
wtorek            7.30-15.30
środa              7.30-15.30
czwartek        7:30-15.30
piątek             7.30-15.30

pl. O. H. Koźmińskiego 1/2
26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel.: 48 674 10 98
fax: 48 674 11 79
e-mail: nowemiasto@nowemiasto.pl

adres ePUAP

/1b6h6vko67/skrytka
/1b6h6vko67/SkrytkaESP

Opłata skarbowa

Urząd Miasta i Gminy
Nowe Miasto nad Pilicą
BS w Białej Rawskiej Oddz. Nowe Miasto
95 9291 0001 0023 4900 2000 0010

 

Opłata za odbiór odpadów komunalnych
54 9291 0001 0023 4900 2000 0360

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.