Logo Gmina Nowe Miasto

News

News zdjęcie id 551

Obchody Światowych Dni Młodzieży w Nowym Mieście nad Pilicą

26.07.2016

W dniach 20 – 25 lipca rozpoczęły się obchody Światowych Dni Młodzieży – Dni w Diecezji Łowickiej. W tym czasie gościliśmy na terenie naszej gminy pielgrzymów z Włoch. Obchody rozpoczęły się w środę przed Urzędem Miasta i Gminy, gdzie zgodnie z polską tradycją, powitaliśmy naszych gości chlebem i solą. Burmistrz Miasta i Gminy Mariusz Dziuba wspólnie z koordynatorem ŚDM Ks. Sylwestrem Bernatem wraz z Gwardianem Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów O.Zdzisławem Takarczykiem dokonali oficjalnego powitania. Ponadto w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo, wolontariusze oraz mieszkańcy. Młodzież z Publicznego Gimnazjum w strojach ludowych zaprezentowała tańce regionalne. Następnie nasi goście udali się pod kościół parafialny i tam zostali przydzieleni do rodzin, u których mieszkali przez cały czas pobytu.

Czwartek był Dniem Pielgrzymkowym. Gmina Nowe Miasto była gospodarzem dla pielgrzymów z zagranicy, którzy przybyli do Diecezji Łowickiej. Wspólnie z mieszkańcami Gminy Nowe Miasto wzięli udział w pieszej pielgrzymce z  Górki Zgody w Nowych Łęgonicach do Nowego Miasta. W Łęgonicach pielgrzymi zatrzymali się na postój, gdzie czekał poczęstunek zorganizowany przy ogromnym wsparciu mieszkańców parafii Łęgonice. Dzięki sprzyjającej pogodzie pielgrzymi doszli do Nowego Miasta, gdzie w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów odbyła się Eucharystia z udziałem biskupa diecezji łowickiej Andrzeja Dziuby i włoskiego Biskupa Giulettiego Paolo. Po Mszy Św. w Ogrodach Sióstr Niepokalanek uczestnicy pielgrzymki zjedli obiad przygotowany przez Zgromadzenia Zakonne. Następnie przy Pomniku Błogosławionego Ojca Honorata odbył się niezwykły koncert ewangelizacyjny w wykonaniu Zespołu Gospel z Radomia. Wieczorem zaś wszyscy zgromadzili się na adoracji przed Najświętszym Sakramentem w Kościele Parafialnym, a po modlitwie do późnych godzin wieczornych uwielbiali Jezusa przy wspólnym śpiewie.

Piątek, 22 lipca był dniem turystycznym. Grupa Włochów wspólnie z wolontariuszami oraz nowomiejską młodzieżą spędziła go w Spale. Od godziny 18.00 do 21.00 w nowomiejskim parku odbył się koncert chrześcijański. Na scenie wystąpił zespół Bene oraz grupa 77 FM Formacja z Mocą. Zespół Bene porwał do zabawy naszych włoskich gości utworami śpiewanymi w ich języku. Natomiast zespół 77 FM Formacja z Mocą przedstawiła bardzo atrakcyjny program w rockowo – metalowym wykonaniu. Na zakończenie dnia była wspólna modlitwa i Apel Jasnogórski.

Natomiast gospodarzami sobotnich wydarzeń była diecezja łowicka. Pielgrzymi spędzili cały dzień w Łowiczu na wspólnym świętowaniu. Niedziela, 24 lipca była dniem rodziny a wieczorem na stadionie miejskim licznie przybyli mieszkańcy mogli podziwiać mecz Polska – Włochy. Oprawa meczu zorganizowana została na poziomie międzynarodowym – odegrano hymny obu drużyn, a całość komentowana była przez profesjonalnego spikera. Po rozgrywkach sportowych, animatorzy poprowadzili wspólną zabawę integracyjną oraz gry chrześcijańskie. Zakończeniem spotkania były podziękowania, wręczenie upominków naszym gościom oraz rodzinom które przyjęły pielgrzymów z Włoch oraz wspólna modlitwa przy ikonie Matki Bożej Częstochowskiej.

W poniedziałek rano, pożegnaliśmy gości z Włoch oraz 50-osobową delegację nowomiejskich pielgrzymów, którzy wyjechali na główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Mamy nadzieję, że goście z Włoch, czuli się u nas bardzo dobrze, co zresztą podkreślali na każdym kroku. Jesteśmy jedyną Gminą w powiecie grójeckim, w której odbywały się uroczystości poprzedzające ŚDM w Krakowie. Jest to ogromna promocja naszego regionu, zwłaszcza naszej Gminy. Dołożyliśmy wszelkich starań, by uatrakcyjnić pobyt naszym włoskim gościom. Chcielibyśmy, aby czas spędzony w naszym regionie wspominali w samych superlatywach. Zdajemy sobie sprawę, iż Nowe Miasto nad Pilicą nie było centralnym punktem obchodów Światowych Dni Młodzieży, jednak cieszymy się iż mogliśmy uczestniczyć w organizacji tego wielkiego święta młodzieży.

W organizację nowomiejskich wydarzeń zaangażowanych było wiele osób i instytucji. Burmistrz Miasta i Gminy pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży w naszej gminie. W sposób szczególny dziękujemy Duchowieństwu, Zgromadzeniom Zakonnym z terenu Gminy, strażakom z OSP, funkcjonariuszom Policji, pracownikom Zakładu Usług Komunalnych, samorządowcom, orkiestrze dętej, wolontariuszom, sołtysom oraz mieszkańcom miejscowości, które przygotowały poczęstunek dla pielgrzymów. Za wsparcie w organizacji meczu i zabawy na stadionie dziękujemy również TKKF „Pilica Nowe Miasto” oraz pracownikom odpowiedzialnym z ramienia Urzędu. Dziękujemy również mieszkańcom za obecność, wsparcie duchowe i fantastyczny klimat, jaki panował podczas uroczystości.

Serdeczne podziękowania należą się przede wszystkim koordynatorowi Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Łowickiej ks. Sylwestrowi Bernatowi. Doceniamy wszelki trud, pomysły i serce włożone w organizację nowomiejskich uroczystości zarówno od strony duchowej jak i logistycznej. Dzięki zaangażowaniu Ks.Sylwestra udało nam się przygotować to wspólne przedsięwzięcie na tak wysokim poziomie. Wiele pomysłów i pracy w organizację Dni w Diecezji włożył także ks. Mariusz Zembrzuski Proboszcz Parafii w Łęgonicach. Serdecznie dziękujemy.

Organizacja tych Dni była możliwa dzięki ogromnej ofiarności naszych sponsorów. Są to:

  1. Gmina Nowe Miasto nad Pilicą
  2. Dohler Polska Sp. z o.o. Kozietuły
  3. REFRESCO Sp. z o.o.
  4. AGROSERW Sp.jawna
  5. Piekarnia – Cukiernia, Urszula i Janusz Smoleń
  6. Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzej i Szymon Nowakowscy
  7. DWM Tomasz Matysek
  8. APPLEX

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży w naszej gminie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Obchodów ŚDM w Nowym Mieście nad Pilicą na www.nowemiasto.pl.

 

Urząd Miasta i Gminy w Nowymi Mieście nad Pilicą

Burmistrz Miasta i Gminy

Mariusz Dziuba

Urząd Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą

Godziny otwarcia:

poniedziałek  7.30-15.30
wtorek            7.30-15.30
środa              7.30-15.30
czwartek        9.00-17.00
piątek             7.30-15.30

pl. O. H. Koźmińskiego 1/2
26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel.: 48 674 10 98
fax: 48 674 11 79
e-mail: nowemiasto@nowemiasto.pl

adres ePUAP

/1b6h6vko67/skrytka
/1b6h6vko67/SkrytkaESP

Opłata skarbowa

Urząd Miasta i Gminy
Nowe Miasto nad Pilicą
BS w Białej Rawskiej Oddz. Nowe Miasto
95 9291 0001 0023 4900 2000 0010

 

Opłata za odbiór odpadów komunalnych
54 9291 0001 0023 4900 2000 0360

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.