Logo Gmina Nowe Miasto

News

News zdjęcie id 976

Jubileusz 50-lecia OSP Jankowice

12.09.2017

W dniu 27 sierpnia 2017 roku odbyły się uroczystości związane z obchodami 50-lecia powstania Jednostki OSP Jankowice. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Strażaków w Kościele Parafialnym w Żdżarach. Uroczystości uświetnili swoją obecnością: Burmistrz Miasta i Gminy Mariusz Dziuba, Starosta Grójecki Marek Ścisłowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Pietrucha, Komendant Powiatowy PSP Grójec st. bryg. Jacek Wichowski, V-ce Prezes ZOP ZOSP RP w Grójcu dh Henryk Truszkowski, władze M-G ZOSP, strażacy z poszczególnych jednostek, radni, sołtysi oraz mieszkańcy. Po Mszy Świętej Proboszcz Parafii ks. Krzysztof Białkowski dokonał poświęcenia wyremontowanej strażnicy.

Następnie uhonorowano druhów:

„Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa” odznaczony został dh Edward Kocik.

„Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa” odznaczony został dh Mieczysław Kacperski.

„Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali:

 • dh Antoni Czernek

 • dh Krzysztof Kowalczyk

 • dh Artur Tramsz

 • dh Stanisław Sarnecki

 • dh Marek Frączak

 • dh Tadeusz Kacperski

 • dh Michał Pęzik

Dyplomy i wyróżnia dla osób szczególnie zaangażowanych w remont strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jankowicach wręczyli Burmistrz Miasta i Gminy Mariusz Dziuba oraz Prezes Zarządu M-G OSP Tadeusz Klatka dla niżej wymienionych druhów:

 • dh Andrzej Czernek

 • dh Marek Frączak

 • dh Mateusz Kabziński

 • dh Tadeusz Kacperski

 • dh Edward Kocik

 • dh Krzysztof Kowalczyk

 • dh Mirosław Król

 • dh Paweł Król

 • dh Łukasz Lichański

 • dh Łukasz Łazowski

 • dh Michał Pęzik

 • dh Piotr Sarnecki

 • dh Artur Tramsz

 • dh Piotr Tulin

 • dh Marek Wlazło

Po uroczystych odznaczeniach Prezes OSP Jankowice dh Piotr Sarnecki zapoznał zebranych z historią Jednostki.

Ochotnicza Straż Pożarna w Jankowicach została założona 50 lat temu, tj. 26 sierpnia 1966 roku. Jednostka została założona przez Strulaka Józefa, który był jej pierwszym prezesem, jego zastępcą był Król Jan, skarbnikiem – Chmielewski Stanisław, sekretarzem Kocik Józef, a gospodarzem Król Władysław. Jednostka liczyła 24 druhów. Pierwszy sprzęt w postaci motopompy M. 400 wraz z wężami został przekazany 6 sierpnia 1968 roku przez Komendę Powiatową w Rawie Mazowieckiej, a 11 maja 1988 roku Komenda Powiatowa w Grójcu przekazała nową motopompę M 800. Sprzęt do roku 1990 był garażowany u Piotra Sarneckiego, a następnie do roku 2002 u Mirosława Króla. Natomiast walne zebrania i inne spotkania odbywały się w mieszkaniach prywatnych strażaków.

7 lutego 2002 roku Urząd Miasta i Gminy w Nowym Mieście nad Pilicą przekazał dla OSP Jankowice, w formie użyczenia na czas nieokreślony, budynek po byłej szkole podstawowej w Jankowicach tym samym OSP Jankowice pozyskało własną siedzibę. Budynek kwalifikował się do remontu przeciekał dach, odpadały z sufitu tynki. Podjęto wysiłek poprawy stanu technicznego budynku, w ramach którego naprawiono dach i dokonano odnowienia jednej sali, w której można było przeprowadzać zebrania strażackie oraz wiejskie. Utrzymanie budynku wiązało się z ogromną pracą i przy dysponowaniu nieznacznymi kwotami druhowie podejmowali wysiłki, aby poprawiać stan budynku.

Ważnym wydarzeniem w historii jednostki było otrzymanie w listopadzie 2006 roku pierwszego samochodu. Był to Żuk przekazany przez OSP Rosocha. W tym samym roku dokonano przebudowy budynku i wydzielono garaż. 7 lipca 2011 roku Komenda Powiatowa OSP w Grójcu przekazała samochód marki Volkswagen Transporter wycofany z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie.

Od 2015 roku rozpoczęto systematyczne remonty wszystkich pomieszczeń świetlicy. Przeznaczono na to pozyskane przez sołectwo wsi Jankowice środki z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz przekazano cały Fundusz Sołecki, a pozostałe środki pochodziły z budżetu Gminy Nowe Miasto nad Pilicą. W bieżącym roku również pozyskano dotację z MSWiA oraz Urzędu Miasta i Gminy co pozwoliło na oddanie do użytku większości pomieszczeń. Do wyremontowania całości potrzeba jest jeszcze trochę czasu i środków finansowych. Ponadto przy świetlicy powstało boisko piłkarskie i plac zabaw. Będzie to zapewne centrum kulturalne wsi Jankowice.

OSP Jankowice jest najmłodszą jednostką w Gminie Nowe Miasto. Funkcję prezesa od 1980 roku pełni Piotr Sarnecki, naczelnikami byli kolejno Król Mirosław i Kocik Edward. Ostatnie zmiany w składzie zarządu OSP nastąpiły w 2016 roku. Naczelnikiem został druh Pęzik Michał, skarbnikiem Lichański Łukasz, sekretarzem Tramsz Artur a gospodarzem Król Mirosław. Aktualnie OSP Jankowice liczy 23 druhów, w tym 2 kobiety. Z druhów założycieli pozostało dwóch, tj. Piotr Sarnecki oraz druh honorowy Władysław Maćkus.

OSP Jankowice do roku 1989 prowadziła kontrole posesji na terenie wsi Jankowice, Józefów i Dąbrowa. Jednostka nie jest włączona w struktury krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, jednak jest w pełni gotowa aby nieść pomoc. Strażacy przechodzą specjalistyczne szkolenia, uczestniczą w uroczystościach kościelnych i państwowych, w spotkaniach z dziećmi w szkole podstawowej w Żdżarach oraz czynnie włączają się w życie wsi.

Na zakończenie uroczystości z okazji Jubileuszu i otwarcia Strażnicy i świetlicy Prezes Jednostki, podziękował wszystkim strażakom za ich zaangażowanie i pracę, władzom Gminy oraz Zarządowi Gminnemu OSP i sołectwu wsi Jankowice za przychylność i przekazane dotacje.

Można powiedzieć, iż Jankowice to doskonały wzór współpracy gminy, sołectwa, straży oraz samych mieszkańców. Dzięki temu realizowane są tam takie wspaniałe inicjatywy.

UMiG

Burmistrz Miasta i Gminy

Mariusz Dziuba

Urząd Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą

Godziny otwarcia:

poniedziałek  7.30-15.30
wtorek            7.30-15.30
środa              7.30-15.30
czwartek        9.00-17.00
piątek             7.30-15.30

pl. O. H. Koźmińskiego 1/2
26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel.: 48 674 10 98
fax: 48 674 11 79
e-mail: nowemiasto@nowemiasto.pl

Opłata skarbowa

Urząd Miasta i Gminy
Nowe Miasto nad Pilicą
BS w Białej Rawskiej Oddz. Nowe Miasto
95 9291 0001 0023 4900 2000 0010

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.