Logo Gmina Nowe Miasto

News

News zdjęcie id 657

Cykl spotkań w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bł. F. Siedliskiej w Żdżarach

29.11.2016

Zgodnie z założeniami misji i wizji Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bł. Franciszki Siedliskiej w Żdżarach, której koncepcją jest ,,W stronę rodzinnej szkoły sukcesu - łączenie pokoleń”, współpraca ze środowiskiem oraz innowacyjne - aktywizujące metody nauczania, trwa cykl spotkań z ludźmi reprezentującymi szczególnie ciekawe zawody, zajęcia i pasje.

Pierwsze spotkanie składające się z dwóch etapów miało miejsce w ubiegłym roku szkolnym, 2015/2016  -  w styczniu i w czerwcu.  Były to zajęcia z myśliwymi Koła Łowieckiego ,,Łoś” - Kozietuły i członkami Towarzystwa Przyrodniczo-Łowieckiego ,,Modrzewina”. Myśliwi przedstawili prezentację multimedialną, dzięki której uczniowie szkoły mogli zobaczyć wiele ciekawostek z życia zwierząt naszych lasów i pól a także usłyszeć  ich ,,mowę”. Panowie w pełnym rynsztunku zapoznali uczniów z rolą i pracą myśliwego, łącząc prelekcję z wystawą: ilustracji, książek i myśliwskich trofeów. Uczniowie dowiedzieli się, że rolą kół myśliwskich jest utrzymanie zachowania równowagi fauny w przyrodzie, w tym również opieka nad zwierzętami i dokarmianie w okresie zimowym.Myśliwi przeprowadzili lekcję przyrodniczą w terenie, a także  przygotowali uczniom myśliwskie ognisko z poczęstunkiem. Ewaluacją spotkania był konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Zainteresowanie uczniów tematem było tak duże, że pytaniom nie było końca.

Organizatorkami spotkania były pp. Dyrektor Szkoły Marzanna Olborska i Iwona Babis - nauczycielka przyrody.

Drugie spotkanie odbyło się 21 listopada br. ze strażakami z Grójca, Nowego Miasta nad Pilicą i z własnego terenu: z Godzimierza, Jankowic i ze Żdżar. W spotkaniu uczestniczyli strażacy, którzy są dziadkami i ojcami uczniów, a także zaprezentowała się sekcja ,,Młodzików”, którą stanowią uczniowie szkoły. Spotkanie rozpoczęło się alarmem i próbną ewakuacją z efektami pirotechnicznymi. Następnie Panowie Strażacy zapoznali uczniów ze strukturą Straży Pożarnej, zagrożeniami pożarowymi, akcjami bojowymi i zasadami postępowania w chwili zagrożenia pożarowego. Dokonali również prezentacji technicznego wyposażenia samochodów i sprzętu gaśniczego.Zainteresowanie uczniów było tak wielkie, że ,,poświęcili” obiad, niektórzy uczniowie nie chcieli wracać do domu a inni zgłaszali swój akces przynależności do tej organizacji.

Zwieńczeniem spotkania były serdeczne podziękowania Strażakom za ich bezinteresowną, ciężką i ofiarną  służbę wyrażone przez Panią Dyrektor i  uczniów.

Widoczne było wzruszenie Panów Strażaków, kiedy dzieci śpiewały piosenki: ,,Niech żyje ogniowa straż, co broni mienia i nas…”, ,,Kiedy ludzka gdzieś rozpacz i cierpienie i lęk tam strażacka jednostka na ratunek mknie…”, ,,Na pomoc, na pomoc, ile sił w motorze, kto lepiej niż strażak w nieszczęściu pomoże?...”, ,,Gdy zakończy się akcja nikt nie daje nam róż, taka służba strażacka, taka służba i już…”. Teksty piosenek i wierszy najlepiej wyrażają bohaterską postawę każdego strażaka, godną największego uznania i naśladowania.

Organizatorki spotkania, pp. Dyrektor Szkoły Marzanna Olborska, Elżbieta Dziuba, Jolanta Kucińska i Anna Plichta serdecznie dziękują Panom: za poświęcenie czasu, przybycie do szkoły, wszelki trud poniesiony w związku z prezentacją sprzętu technicznego, a przede wszystkim za to, że jesteście.

Burmistrz Miasta i Gminy

Mariusz Dziuba

Urząd Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą

Godziny otwarcia:

poniedziałek  7.30-15.30
wtorek            7.30-15.30
środa              7.30-15.30
czwartek        9.00-17.00
piątek             7.30-15.30

pl. O. H. Koźmińskiego 1/2
26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel.: 48 674 10 98
fax: 48 674 11 79
e-mail: nowemiasto@nowemiasto.pl

Opłata skarbowa

Urząd Miasta i Gminy
Nowe Miasto nad Pilicą
BS w Białej Rawskiej Oddz. Nowe Miasto
95 9291 0001 0023 4900 2000 0010

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.