Logo Gmina Nowe Miasto

News

DEBATA SPOŁECZNA DOTYCZĄCA BEZPIECZEŃSTWA

23.06.2015

Dnia 16 czerwca w Urzędzie Gminy i Miasta w Grójcu odbyła się debata społeczna „Wspólnie bezpieczniej”, której celem było zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa ,w której  uczestniczył m. in. Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek oraz I Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz. 

Spotkanie zorganizowano w celu wymiany informacji pomiędzy policją a lokalną społecznością  o istniejących zagrożeniach. Dzięki temu zostały wspólnie wypracowane metody ich eliminowania.

Spotkanie zostało zorganizowane przez I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Grójcu mł. insp. Marka Szewczyka, Starostę Grójeckiego Marka Ścisłowskiego oraz Burmistrza Grójca Jacka Stolarskiego. Za stołem prezydialnym obok ww. zasiadł Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek i I Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz. Na sali obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciel UMiG w Nowym Mieście nad Pilicą instytucji współpracujących z grójecką Policją na rzecz bezpieczeństwa, dyrektorzy szkół, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu oraz mieszkańcy powiatu grójeckiego. Na zaproszenie Komendy Powiatowej Policji w Grójcu, w imieniu P. Burmistrza w debacie uczestniczył przedstawiciel UMiG w Nowym Mieście nad Pilicą.

Debatę rozpoczął I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Grójcu mł. insp. Marek Szewczyk, który po przywitaniu uczestników przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu grójeckiego. Przypomniał wnioski z poprzedniej debaty i co w tych sprawach zostało zrobione przez policję i inne instytucje na rzecz bezpieczeństwa. Ponadto opowiedział o działaniach profilaktycznych realizowanych przez funkcjonariuszy. Szeroko omówił zagrożenia związane z oszustwami na osobach starszych. Metoda „na wnuczka” czy „na policjanta” jest niestety wciąż bardzo popularna.

Następnie głos zabrał Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek, który również przywitał wszystkich zebranych i powiedział, że ideą spotkania jest poznanie opinii mieszkańców na temat pracy Policji, oczekiwań społecznych i wysłuchanie różnych propozycji, które mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

Kolejną ważną kwestię omówił Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu mł. bryg. Bogdan Sikorski. Przedstawił on prezentację dotyczącą zagrożeń związanych z wypalaniem traw i śmiertelnym działaniem czadu. Omówił również zasadę działania czujników dymu i czadu.

W kolejnej części debaty uczestnicy mogli zadawać pytania, oraz przedstawić swoje spostrzeżenia i uwagi na temat bezpieczeństwa. Zwracali oni uwagę m.in. na zanieczyszczenie środowiska, niedostateczne oświetlenie ulic w godzinach nocnych, dostosowanie dróg będących w przebudowie, zagrożenie dopalaczami i środkami odurzającymi oraz czynności Policji w zakresie zgłoszeń kradzieży środków ochrony roślin i sprzętu rolniczego. Organizatorzy debaty na bieżąco udzielali wyczerpujących odpowiedzi lub zobowiązali się niezwłocznie podjąć kroki zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w poruszanych kwestiach.   

Spotkanie trwało dwie godziny. Każdy z uczestników otrzymał do wypełnienia anonimową ankietę,  w której mógł wyrazić swoje zdanie na temat debaty i bezpieczeństwa w powiecie grójeckim.  I Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Marek Świszcz podsumowując debatę, podziękował wszystkim obecnym za udział w spotkaniu oraz za zabranie głosu w dyskusji. Podkreślił również, że wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo i bardzo ważnym elementem w tej dziedzinie jest współpraca różnych instytucji z lokalnym społeczeństwem.

Burmistrz Miasta i Gminy

Mariusz Dziuba

Urząd Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą

Godziny otwarcia:

poniedziałek  7.30-15.30
wtorek            7.30-15.30
środa              7.30-15.30
czwartek        9.00-17.00
piątek             7.30-15.30

pl. O. H. Koźmińskiego 1/2
26-420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel.: 48 674 10 98
fax: 48 674 11 79
e-mail: nowemiasto@nowemiasto.pl

Opłata skarbowa

Urząd Miasta i Gminy
Nowe Miasto nad Pilicą
BS w Białej Rawskiej Oddz. Nowe Miasto
95 9291 0001 0023 4900 2000 0010

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.